ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ
   Αρχική      Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας      Περιγραφή      Διδάσκοντες      Μαθητές      Ωρολ.πρόγραμ.      Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες      Ερευνητικές Εργασίες      Όμιλοι      Η Πόλη μας      Συνδέσεις      Επικοινωνία      Ιστολόγιο

Εκπαιδευτική Ημερίδα "Ανταλλαγή & Διάχυση Εκπαιδευτικών Πρακτικών, Εκπαιδευτικές Συνεργασίες"

Πρόγραμμα - Παρουσιάσεις

Α. ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ

Η Διαθεματικότητα ως διδακτική πρόταση. Θανασούλια Γ.
  1. Ενδομοριακοί - διαμοριακοί δεσμοί και στερεοδιάταξη πρωτεϊνών. Κασσαπάκη Αικ. – Αρλαπάνος Γ.
  2. Μοντελοποίηση φυσικών φαινομένων στην κατανόηση της παραγώγου και του ολοκληρώματος. Κουνάβης Π. – Κορφιάτης Δ.
  3. "Μετρώντας τα κύματα". Μελετώ τον ήχο με παλμογράφο και τριγωνομετρία. Κοτζαμανίδη Ειρ. – Θανασούλια Γ.
  4. "Η Καθημερινότητα μέσα από τις Πιθανότητες". Θανασούλια Γ. – Χριστοπούλου Μ.
  5. Ο "κύκλος" και η γεωμετρία, εργαλείο της φιλοσοφικής σκέψης. Θανασούλια Γ. – Γάκης Π.
  6. Ιστορία της Ιατρικής και ορισμένα θεμελιώδη χαρακτηριστικά της Επιστήμης. Κόκλα Μ. – Αρλαπάνος Γ.
  7. Ο λοιμός των Αθηνών: ιστορική και βιολογική προσέγγιση. Φιλοσόφου Μ. – Αρλαπάνος Γ.
  8. Βιοηθική. Αρλαπάνος Γ. – Γάκης Π.
  9. Μαθηματικά και Ποίηση.Κουνάβης Π. – Στρεπέλια Ι.
  10. Ερωτόκριτος vs Romeo & Juliet.Στρεπέλια Ι. – Χριστοπούλου Μ.
  11. Supply and Dance.Βαρδάλου Ε. – Χριστοπούλου Μ.
  12. 12. “DIGITAL STORY TELLING: Ένα Διαθεματικό Διδακτικό Σενάριο”.Μεσσήνης Π. – Μπακόπουλος Ν. – Μωραΐτη Μ. – Χριστοπούλου Μ.

Β. ΟΜΙΛΟΙ – ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ

Οι Όμιλοι Αριστείας, Καινοτομίας και Δημιουργικότητας. Χριστοπούλου Μ.
  1. Όμιλος "Μουσική και Ποίηση". Γκοτσοπούλου Ε. – Χριστοπούλου Μ.
  2. Όμιλος Πληροφορικής. Κουνάβη Ευ.
  3. Όμιλος Ρητορικής. Στρεπέλια Ι. – Γάκης Π.
  4. Όμιλος: "Παριστάνω κάτι Επιστημονικό: Παιχνίδια ρόλων και αναπαραστάσεις στις Φυσικές Επιστήμες". Αρλαπάνος Γ.

Γ. ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

1. Από την ανατολή στη δύση: Ενισχύοντας τη διδασκαλία της Φύσης της Επιστημονικής Γνώσης μέσω συνεργατικής διεξαγωγής πειράματος σε περιβάλλον διαδραστικής τηλεδιάσκεψης. Αρλαπάνος Γ. – Καπόλας Γ.
  2. Αγρότες του διαστήματοςΑρλαπάνος Γ. – Κοτζαμανίδη Ειρ. – Κουνάβη Ευ. – Γαριού Α – Γρηγορόπουλος Γ.
  3. Η μέθοδος ''Theatre Sports'' στη διδασκαλία της Βιολογίας Α ΛυκείουΑρλαπάνος Γ.
  4. Οι αξίες στη ζωή / 7th International Conference in Open & Distance LearningΠαρτσαδάκης Σ. – Γάκης Π. – Τσελεπή Μ.-Ρ.
  5. Το Αίτημα του SissaΚουνάβη Ευ. – Φιλοσόφου Μ. – Θανασούλια Γ. – Γάκης Π.
  6. Διδασκαλία αρχαίων ελληνικώνΚόκλα Μ. – Στρεπέλια Ι. – Γάκης Π.
  7. "Θρησκευτικός Φανατισμός": Πραγματοποίηση ενός διδακτικού σεναρίου.Μιχαλοπούλου Μ.
  8. Συμμετοχή του σχολείου στην πλατφόρμα "The tipping point".Αρλαπάνος Γ.
  9. Tsunami Warning Systems – συστήματα προειδοποίησης τσουνάμι (Mascil).Θανασούλια Γ. – Σπηλιωτοπούλου Β.
  10. Ο Αθλητισμός για τους Νέους σήμερα.Παυλάκης Ι.
  11. Hour of Code.Κουνάβη Ευ.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ
ΑΘΩ & ΤΥΜΦΗΣ 1, 26226 ΠΑΤΡΑ, 2610-333808